Kredyt hipoteczny o stałym oprocentowaniu – czy warto zaaplikować?
kredyt hipoteczny

Rynek kryptowalut zmienia się w sposób bardzo dynamiczny, dlatego trudno jest powiedzieć, które kryptowaluty są warte zainwestowania w nie dużych pieniędzy.

Zastanawiasz się nad kredytem hipotecznym, ale nie wiesz, jaka opcje oprocentowania wybrać – stałą czy zmienną? Jeśli nie umiesz podjąć właściwej decyzji, warto przeczytać ten artykuł, który miejmy nadzieję, pomoże ci ukierunkować myślenie oraz ułatwić podjęcie właściwej decyzji.

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem – co to jest?

Innymi słowy, oznacza to, że bez względu na sytuację rynkową twoje raty będą stale. W wielu krajach takich jak Wielka Brytania, Niemcy, Stany Zjednoczone, czy Holandia kredyty z tego typem oprocentowania cieszą się dużą popularnością i są chętnie udzielane. Inna sytuacja jest w Polsce, gdzie większość kredytów hipotecznych udzielanych przez banki jest ze zmiennym oprocentowaniem, według wzoru:

WIBOR + Marża banku

Oznacza to, że bank gwarantuje sobie zarobek, a klient ponosi całą odpowiedzialność, jeśli dojdzie do zmian stopy procentowych. Nawet kiedy ostatnie lata pokazują, że stopy procentowe nie zostały podwyższone, nie oznacza to, że ta sytuacja będzie utrzymywać się w nieskończoność.

Przy dzisiejszej składce WIBOR wynoszącej 1,7% oraz średniej marży na poziomie około 2%, przeciętny kredyt hipoteczny ma oprocentowanie wynoszące 3,70% w skali roku. Jeśli jednak WIBOR zacznie się systematycznie powiększać, równocześnie oprocentowanie spłaty kredytu będzie stale i nieubłaganie wzrastać. Wielu analityków alarmuje, że taki stan rzeczy może mieć konsekwencje porównywalne z tymi, które wywołały kredyty we frankach szwajcarskich. Dlatego najlepszym rozwiązaniem może właśnie być zaaplikowanie o kredyt hipotecznego ze stałym oprocentowaniem.

Już w 2018 roku z tego typu oferta naprzeciw klientom wyszedł bank ING Bank Śląski. Inne banki takie jak PKO BP, czy Alkor również oferują tego typu usługę.

raport

Kredyt z oprocentowaniem stałym tylko przez 5 lat

Oczywiście kredyt ze stałym oprocentowaniem może brzmieć fantastycznie. Niestety taka opcja jest gwarantowana przez bank tylko przez okres 5 lat. Istnieje możliwość wydłużenia stałej stawki na kolejne 5 lat, jednak nie każdy bank przewiduje takie rozwiązanie. Trzeba liczyć się z tym, że po upływie pierwszego okresu, kredyt automatycznie zostanie zmieniony na oprocentowanie zmienne.

kalkulator

Kalkulator rat kredytu hipotecznego od Expander

Oczywiście wybór kredytu z wybranym oprocentowaniem należy do ciebie. Podejmowanie tego typu decyzji jest jak hazard. Możesz tak samo wygrać, jak i przegrać wszystko. Dla jednych perspektywa spania spokojnie i nie martwienia się o nagły skok stopy procentowej przez kilka następnych lat jest kuszącym wyborem. Za to inni mogą decydować się na kredyt z oprocentowaniem zmiennym na zasadzie „jakoś to będzie”.

Podsumowanie

Pamiętajmy, jednak że prędzej czy później stopy procentowej w Polsce poszybują w górę. Spowodowane jest to, coraz wyższymi cenami za materiały budowlane dla fachowców wykonujących tego typu usługi, dynamiczny rozwój PKB oraz coraz wyższe wynagrodzenia. Podsumowując, zanim zaaplikujesz o kredyt najlepiej porównaj wszystkie oferty, oraz dostępne opcje.

PARTNERZY:
Zdolność kredytowa Kredyt studencki Kalkulator kredytowy XTB - Puls Biznesu XTB