Kalkulacja potencjalnych zarobków - przegląd popularnych kryptowalut w I kwartale 2018 roku
Kryptowaluty - BTC, ETH, LTC

Rynek kryptowalut zmienia się w sposób bardzo dynamiczny, dlatego trudno jest powiedzieć, które kryptowaluty są warte zainwestowania w nie dużych pieniędzy.

Czołową kryptowalutą na świecie jest Bitcoin. Jakie obok BTC kryptowaluty wyróżniały się na tym rynku w I kwartale 2018 roku?

Trudny I kwartał 2018 roku

Po znakomitych wynikach, jakie stały się udziałem notowań kryptowalutowych w II połowie 2017 roku, pierwszy kwartał 2018 roku powitał inwestorów sporą korektą. Większość z kryptowalut, w tym najpopularniejsza z nich BTC- Bitcoin, zanotowało spadki. Korekta była nieunikniona, ponieważ większość kryptowalut pod koniec 2017 roku notowała najwyższe kursy w historii. Bessa musiała nadejść, o czym boleśnie przekonali się inwestorzy, którzy na szczycie wyceny w okolicy 20 tys. dolarów amerykańskich za 1 BTC postanowili zainwestować w tę właśnie walutę. Dziś liczą straty.

Inwestycje w Bitcoin

Jeszcze na początku I kwartału 2018 roku za jednego Bitcoina płacono prawie 13,5 tys. dolarów, a po trzech miesiącach jego cena znalazła się na poziomie o 6 tys. dolarów niższym. Łączna kapitalizacja rynku Bitcoina skurczyła się o 114 mld dolarów w ciągu 3 miesięcy. Wartość Bitcoina pod koniec I kwartału 2018 roku ustabilizowała się na poziomie 7 tys. dolarów. Na inwestycjach w tę najpopularniejszą na świecie kryptowalutę można było tylko stracić, a nie zyskać.

XTB - Inwestowanie w kryptowaluty »

1 stycznia 2018 roku BTC wyceniany był na giełdach kryptowalutowych na poziomie niemal 14 tys. dolarów. Maksimum z I kwartału zostało osiągnięte przez Bitcoina 6 stycznia 2018 roku - była to kwota ponad 17 tys. dolarów za 1 BTC. Później następowały skokowe spadki, aby z początkiem lutego 2018 roku BTC kosztował nieco poniżej granicy 7 tys. dolarów, podobnie jak na koniec marca tego samego roku. O kalkulacji zarobków na Bitcoinie w perspektywie I kw. 2018 roku właściwie nie można mówić - więcej inwestorów straciło na Bitcoinie niż zyskało, z uwagi na chwiejność kursu i korektę, która musiała nastąpić po hossie z końca 2017 roku.

Na Ethereum można było zarobić

Przyglądając się wykresowi Ethereum, drugiej mocno popularnej kryptowaluty na światowym rynku, wyraźnie widać, że inwestorzy mogli na niej zarobić. Zwłaszcza, jeśli inwestycji podjęli się na koniec 2017 roku, kiedy ETH było wyceniane na poziomie około 630 dolarów za 1 token. W pierwszym tygodniu stycznia wycena skoczyła do 780 dolarów za ETH, aby w połowie miesiąca ETH kosztowało nawet prawie 1500 dolarów. Później nastąpiła korekta i pod koniec stycznia za 1 ETH płacono mniej niż 1000 dolarów. Styczeń i początek lutego były najlepszym okresie na sprzedaż posiadanych tokenów ETH. W marcu cena zaczęła stabilizować się w okolicy 700 dolarów, aby później sukcesywnie maleć do poziomu nieco ponad 300 dolarów 21 marca 2018 roku. Tym samym pierwszy kwartał tego roku był dla Ethereum rollercoasterem pod względem wyceny. Zarobili ci, którzy potrafili szybko podjąć decyzję o sprzedaży tokenów z zyskiem, bez oczekiwania na dalsze zwyżki.

Litecoin - rajd ku górze i spadki

Kryptowaluta Litecoin już pod koniec 2017 roku zaczęła diametralnie zyskiwać na wartości. Jeszcze 20 listopada 2017 roku płacono za 1 LTC około 70 dolarów. Od 6 grudnia LTC zaczęło rajd ku górze, z poziomu 96 dolarów za 1 Litecoin. 18 grudnia kosztował już 357,51 USD i była to najwyższa wycena w perspektywie ostatniego roku. Natomiast rok 2018 i cały I kwartał 2018 roku był okresem niespokojnym dla wyceny tej kryptowaluty. Można było na niej sporo zarobić, ale przez złe decyzje inwestycyjne - również stracić. 1 stycznia 2018 roku za 1 LTC płacono 224,34 USD, ale już po 5 dniach za ten sam token na giełdzie kryptowalutowej uzyskiwało się cenę ponad 270 dolarów. Znaczny spadek kursu LTC nastąpił na początku lutego. 5 lutego 2018 roku za 1 LTC płacono 125 dolarów i wówczas inwestorzy mogli się zdecydować na nabycie tych tokenów, zwłaszcza że szybko mogli je sprzedać z dużym zyskiem - już po dwóch tygodniach wycena osiągnęła poziom niemal 230 dolarów za 1 LTC. Na koniec I kwartału 2018 roku za 1 LTC płacono zaledwie 116,32 dolary.

Wyraźnie widać wahania wyceny trzech najbardziej popularnych kryptowalut na międzynarodowym rynku. Podejmowanie decyzji inwestycyjnych w takich warunkach staje się bardzo trudne, nawet dla doświadczonych inwestorów.

PARTNERZY:
Zdolność kredytowa Kredyt studencki Kalkulator kredytowy XTB - Puls Biznesu XTB